odśnieżanie dachu budynku

Ile kosztuje odśnieżanie chodników? Aktualne stawki

Zalegający na dachu śnieg czy kryjący się pod nim na chodniku lód może być przyczyną poważnych wypadków, a co za tym idzie konsekwencji. Odśnieżanie jest obowiązkiem właścicieli nieruchomości – można zająć się tym osobiście albo zlecić to profesjonalnej firmie. Wiemy, jakie są stawki za odśnieżanie – czytaj więcej poniżej.

Zima to czas, kiedy pokrywa śnieżna staje się nie tylko urokliwym elementem krajobrazu, ale również wyzwaniem, zwłaszcza w kontekście odśnieżania chodników i dachów. Dla wielu osób, zwłaszcza właścicieli nieruchomości, jest to obowiązek prawny. Jego zignorowanie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak poślizgnięcia, upadki czy nawet zawalenie się dachów pod ciężarem śniegu.

W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm. W tym artykule przyjrzymy się, ile kosztuje odśnieżanie chodników i dachów, analizując stawki oferowane przez specjalistyczne firmy. W ten sposób możesz zapewnić bezpieczeństwo w budynku i uniknąć kary finansowej.

Odśnieżanie chodników i dachów jest obowiązkiem właścicieli nieruchomości

Prawo nakłada na właścicieli domów, biur czy zarządców nieruchomości obowiązek odśnieżania dachu i chodników wzdłuż posesji. Wymaga to dobrej kondycji i sprawności, siły, odporności, a także narzędzi. Uprzątnięcie białego puchu z dachu nie jest proste, bo śnieg dużo waży, ale też jest to zadanie wykonywane na wysokości. Do tego z kolei wymagane są zabezpieczenia, dlatego można zlecić taką usługę zewnętrznej firmie.

Ile kosztuje odśnieżanie dachu i chodnika?

Odśnieżanie dachu i strącanie sopli z dachówki oraz rynny to zwykle jedna usługa. Często zleca się takiej firmie od razu także odśnieżanie chodnika wokół posesji. Sprawdziliśmy stawki wybranych firm w największych miastach w Polsce – oto przykładowe cenniki.

  • Warszawa – od 4 zł za m2 za odśnieżanie płaskich dachów, a w przypadku dachów skośnych stawki zaczynają się 7 zł za m2. Za usunięcie sopli firmy liczą sobie co najmniej 10 zł za mb;
  • Wrocław – odśnieżanie płaskich dachów do 1000 m2 od 3 zł za m2, strącanie sopli od 3 zł za mb;
  • Poznań – stawki zaczynają się od 3 zł za m2 w przypadku dachów płaskich, a dachów skośnych od 4 zł za m2;
  • Gdańsk – odśnieżanie płaskich dachów kosztuje co najmniej 4 zł za m2;
  • Kraków – odśnieżanie dachów płaskich o powierzchni do 1000 m2 to wydatek co najmniej 3 zł za m2, usuwanie sopli od 3 zł za mb.

Najbardziej opłacalne są abonamenty – jest to regularne odśnieżanie i strącanie sopli.

Jakie są kary za nieodśnieżenie dachu czy chodnika?

Właściciele nieruchomości są zobowiązani do utrzymania ich w stanie bezpiecznym, a zaniedbanie tego obowiązku może skutkować nałożeniem kar finansowych, a w skrajnych przypadkach nawet postępowaniem sądowym.

Za nieusuwanie śniegu i lodu z dachu grozi mandat w wysokości do 500 zł. Jeżeli mimo grzywny zarządca czy właściciel nie spełnia tego obowiązku, sprawa może trafić do sądu, a ten z kolei może zasądzić karę nawet do 5000 złotych. W razie wypadków z konsekwencjami sprawa może być znacznie poważniejsza – jej konsekwencje także.

Dlaczego śnieg na dachu jest groźny?

Nie każdy wie, że śnieg waży bardzo dużo i może uszkodzić konstrukcję dachu. Metr sześcienny waży do 200 kg, a mokry śnieg jest jeszcze cięższy – może ważyć aż 800 kg. Nieodśnieżone chodniki i dachy mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do wypadków i obrażeń. Co więcej, nagromadzony śnieg na dachach może zagrażać ich konstrukcji, co w przypadku zawalenia może prowadzić do znacznych strat materialnych i konieczności naprawy dachu.

Teraz masz już świadomość, że jest niebezpieczeństwem także dla osób w pobliżu. Taki ciężar, gdy spadnie, może doprowadzić do uszkodzenia – np. samochodu, a także do uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci – zwierzaka lub człowieka. Śnieg nie może zalegać ani na chodniku wzdłuż domu, ani na dachu budynku – powinien być na bieżąco usuwany.

fot. bjoern-hiekel / Pixabay