Praca grupowa

Pracownicy ze Wschodu – sposób na oszczędność?

Z powodu coraz większego deficytu kadrowego na rynku pracy, jest coraz większe zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy. Czy takie rozwiązanie to konieczność, czy sposób na oszczędność?

Na polskim rynku pracy brakuje pracowników zarówno fizycznych, jak i umysłowych, a Polska to popularny kierunek migracji pracowników ze Wschodu dzięki atrakcyjnym zarobkom. Zapotrzebowanie na nich rośnie, a wzrost gospodarczy przyczynia się do tego, że polscy pracodawcy decydują się zatrudnić pracowników zagranicznych lub na tzw. outsourcing. Polega to na tym, że dana firma zleca innej, zewnętrznej firmie, część prac. Można też znaleźć samych pracowników, np. korzystając z usług agencji pracy tymczasowej.

Najczęściej takich pracowników poszukują średnie i duże firmy z branży takich, jak np. przetwórstwo przemysłowe, produkcja, budownictwo itd. Potrzebni są też różni specjaliści, np. ślusarze, operatorzy maszyn, kierowcy itd. Pracownicy tymczasowi to dla danej firmy także szansa na obniżenie i optymalizację kosztów działalności i rozwoju przedsiębiorstwa.

Zatrudnianie pracowników z zagranicy ma swoje zalety, ale i wady. Minusem jest przede wszystkim ogrom formalności. Trzeba przeprowadzić rekrutację, wymagana jest legalizacja pobytu, zakwaterowanie, tłumaczenie dokumentów, często organizacja pobytu, pomoc przy pokonywaniu bariery językowej itd.

Właśnie dlatego wiele firm decyduje się na pomoc agencji pracy tymczasowej, która zajmie się wszystkim kompleksowo. Czy pracownik z zagranicy, zwykle z Ukrainy, różni się od pracownika z Polski? Ma większą motywację i jest elastyczny.

Warto też dodać, że obecnie nie ma już takiej różnicy w stawkach jak kilka lat temu. Do niedawna pracownicy ze Wschodu byli tańsi, obecnie jednak chcą zarabiać tyle, co Polacy. Polska jest otwarta na pracowników zagranicznych, ale wiele wskazuje na to, że również – rynek pracy Europy Zachodniej chętnie przyjmie pracowników ze Wschodu. Polska ma jednak wiele zalet dla mieszkańców Ukrainy – m.in. nasz język jest dla nich łatwiejszy do opanowania, mniejsze są też różnice kulturowe, a niewielka odległość pozwala kontakt z rodzinami.

Bartek C. / pixabay / Free-Photos