okna plastikowe pcv

Trendy w stolarce okiennej 2023

Branże budowlana i wnętrzarska cały czas są na bieżąco i trzymają rękę na pulsie, jeśli chodzi o nasze potrzeby. Producenci oraz architekci cały czas proponują nowe rozwiązania, by odpowiedzieć na oczekiwania klientów i podnieść komfort ich życia. Zobaczmy, jakie trendy są aktualnie na topie w stolarce okiennej i drzwiowej.

Okna drewniane i aluminiowe

Jeśli chodzi o design okien, popularne są drewniane oraz z ramami wyprodukowanymi z aluminium. To trend, który zyskuje na znaczeniu i cieszy się rosnącą popularnością. Okna aluminiowe były montowane w budynkach użyteczności publicznej, ale szybko zaczęto je doceniać także w domach jednorodzinnych. Pozwalają na uzyskanie dużych wymiarów, są lekkie i wytrzymałe, a do tego mają świetne parametry techniczne, m.in. termoizolacyjne, co wpływa na ich energooszczędność. Najmodniejsze są systemy aluminiowe w postaci dużych przeszkleń.

Modne kolory okien

Królują biel, odcienie szarości i antracyt. Mniejszą popularnością cieszy się kolor złoty dąb. Antracyt stosowany jest głównie w nowoczesnym budownictwie. Cały czas modna jest właśnie biel i aktualnie trendy w stolarce okiennej dość kierują się też nieustannie w jej kierunku.

Ponadczasowość i uniwersalność bieli ułatwia aranżację każdego wnętrza. Białe ramy sprawiają, że okna wydają się optycznie większe. Biel wzmacnia też efekt jasności – wydaje nam się, że do wnętrza domu wpada więcej światła słonecznego.

Duże przeszklenia

Przeszklenia niemal na całą ścianę zdecydowanie są na topie już od kilku sezonów. Stawiamy na przestrzeń – ten trend dominuje w domkach jednorodzinnych i na wynajem. Duże gabaryty przeszkleń zajmują nawet całe ściany. Stawiamy też na minimalizm i subtelny design. Liczy się efekt wizualny – na topie są m.in. wąskie i smukłe profile okienne. Ważne też, by można było ukryć w nich okucia i napędy, dzięki czemu konstrukcje te są bardziej minimalistyczne i eleganckie.

Ekologiczne rozwiązania i recykling

Popularne są także cały czas okna plastikowe (np https://artel-art.pl/oferta/okna-z-pcv/ ) wykonane z PVC. Co ciekawe, materiał ten można poddawać recyklingowi. Z kolei okna drewniane są produkowane z naturalnego materiału, co także wpisuje się w ekologiczne trendy. Stawiamy zatem na rozwiązania ekologiczne i energooszczędne.

Automatyka na topie, czyli okna jako element Smart home

Popularność zyskuje także automatyka, bo pozwala ze sobą połączyć różne elementy w smart home, czyli inteligentny dom. Dzięki niemu można sterować zdalnie m.in. oknami, roletami, drzwiami – wygodnie z poziomu aplikacji w smartfonie.

Kar, f: VIVIANE6276 / pixabay