Złoto zyskuje na wartości

Zastanawiasz się, w co zainwestować pieniądze? Złoto zyskuje na wartości – popyt inwestycyjny jest na ten kruszec wyjątkowo silny w tym roku, do czego znacznie przyczyniła się pandemia. Szczegóły poniżej. 

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy złoto zdecydowanie zyskało na wartości – wiele osób niechętnie gromadzi pieniądze w banku, inwestuje w nieruchomości i inne dobra, tymczasem złoto wydaje się być kuszącą alternatywą i jedną z inwestycji alternatywnych dla funduszy inwestycyjnych czy emerytalnych. 

Unikatowe aktywa inwestycyjne 

Warto też zauważyć, że jest ono unikatowym aktywem inwestycyjnym, a zarazem ma mocną i potwierdzoną historycznie pozycję – jego wycena jest dość intuicyjna, zależna od wielu czynników i może być inna w różnych krajach. Trudno zatem wyrokować w tym przypadku trendy cenowe, mimo że jesteśmy obecnie – globalnie – w wysokiej niepewności politycznej i gospodarczej. 

Skąd wzrost wartości kruszcu? 

Skąd ten wzrost wartości i zainteresowania? Ujemne realne stopy procentowe oraz przewidywania, że poprawa gospodarki zajmie lata sprawiły, że inwestorzy zaczęli szukać innych rozwiązań. Pandemia COVID-19 sprawiła, że chętniej lokują kapitał właśnie w złocie. Trzeba przyznać, że cena kruszcu jest mniej zmienna niż na przykład kursy kryptowalut. 

Rynek pracy w wielu krajach musi poradzić sobie z nowymi i zaskakującymi wyzwaniami. Dużo słyszy się o zadłużeniu, deficytach, problemach z uzyskaniem kredytów, niskim oprocentowaniu lokat itd. – sytuacja jest nieznana i niepewna, a wszystko to przyczynia się do wzrostu ceny złota, które jest postrzegane jako ochrona przed inflacją. 

W ciągu 14 sesji na przełomie lipca i sierpnia cena złota wzrosła jak nigdy wcześniej – czy nadal tak będzie, trudno ocenić. Gospodarki ruszyły, ale na pewno ich rozwój zajmie dużo czasu, czego inwestorzy są świadomi. Skutki spowolnienia gospodarczego będą odczuwalne jeszcze długo, wpływ na to mają też napięcia wewnątrz społeczeństw i konflikty między państwami. 

Ewelina, f:hamiltonleen / pixabay