Obliczenie podatku

Korzyści z przekazania obsługi księgowej na zewnątrz

Outsourcing księgowy staje się coraz popularniejszy i coraz chętniej wybierany przez firmy. Sprawdź, jakie są najważniejsze korzyści korzystania z zewnętrznej obsługi księgowej.

Outsourcing księgowy – co to znaczy?

Jak czytamy na bso-group.com Outsourcing księgowy polega na przekazaniu obsługi księgowej podmiotowi zewnętrznemu. Wiele firm chętnie decyduje się na to rozwiązanie także w innych dziedzinach, korzystając np. z doradztwa podatkowego, prawnego, wsparcia z zakresu informatyki, programowania itd.

Obsługa księgowa na zewnątrz coraz popularniejsza także w Polsce

Mimo to oddanie prowadzenia ksiąg podmiotom zewnętrznym dopiero zyskuje w Polsce popularność. To nowy trend, gdyż outsourcing księgowości wzbudza kontrowersje i liczne obawy. Zastanawiasz się, czy warto wdrożyć outsourcing księgowy w swojej firmie? Można wyróżnić wiele korzyści takiego rozwiązania – sprawdź poniżej.

Korzyści z wdrożenia outsourcing księgowego

Obniżenie kosztów prowadzenia księgowości. Rozwiązanie to pozwala na oszczędności ok. 20-50% w stosunku do kosztów łącznych prowadzenia księgowości wewnątrz firmy. Składają się na nie koszty techniczne (zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania, programu finansowo-kadrowego, szkolenia z obsługi, abonamenty licencyjne, administracja systemu itd.); koszty personalne (pensja pracowników, premie, obowiązkowe składki zdrowotne i ubezpieczeniowe, wydatki związane z rekrutacją, szkolenia itd.); koszty logistyczne (np. powierzchnia biurowa).

Przekazanie odpowiedzialności. Outsourcing księgowości to również przeniesienia odpowiedzialności karnej i cywilnej z zarządu na firmę zewnętrzną za ewentualne błędy księgowe. Wiąże się z tym kolejna zaleta – oszczędność czasu kadry zarządzającej, dzięki czemu mogą oni skupić się na innych zadaniach.

Umiejętne zarządzanie ryzykiem. To także sposób na zabezpieczenie się przed ryzykiem błędów księgowych. Firma zewnętrzna przejmuje ryzyko i ponosi konsekwencje finansowe, dlatego też zatrudnia wyspecjalizowanych i doświadczonych specjalistów.

Kar.kw / pixa / FirmBee