wykres

Jak być niezależnym finansowo?

1 stycznia wstałeś z łóżka i postanowiłeś… zdobyć niezależność finansową. Piękne plany, ale jak osiągnąć taki cel? Jak wzbogacić się?19

Na czym stoisz, czyli ile masz?

Przede wszystkim spisz, co masz, a następnie oblicz, ile jest to warte. To ważne, aby ustalić, na czym stoisz. Następnie majątek ten podziel na miesięczne utrzymanie, aby obliczyć, ile miesięcy utrzymasz się bez pracy. Świadomość ta jest ważna, gdyż ma wpływ na dalsze działanie.

Ile płacisz i za co?

Teraz oblicz koszty utrzymania. Oblicz ile płacisz co miesiąc, za co i dlaczego.

Ile zarabiasz?

A teraz przyszedł czas na sprawdzenie tego, ile zarabiasz. Zapisz konkretną sumę, a następnie poszukaj sposobów, aby zarabiać więcej.

Sprawnie zarządzaj budżetem

Następnie uporządkuj swoje finanse i zacznij sprawniej zarządzać swoim domowym budżetem. Działaj krok po kroku – codziennie coś rób w tym kierunku.

Optymalizuj

Czyli ogranicz zbędne wydatki. Sprawdź, na czym możesz zaoszczędzić. Czy na pewno potrzebny jest Ci ten a nie inny produkt? Może zmień markę?

Zarabiaj, zarabiaj…

Stale zastanawiaj się, na czym możesz jeszcze zarobić. Szukaj sposobów na nowy zarobek. Bądź kreatywny.

Inwestuj

To kolejny sposób na dorobienie się pieniędzy. Fajnie, abyś zarobione dodatkowo pieniądze zainwestował w coś. Na przykład w naukę. W szkolenie. W jakiś kurs albo w studia. Ważne, aby pieniądze działały, nie leżały w skarpecie, ale generowały nowe dochody. Inwestuj. Kup na przykład nieruchomość na wynajem. Załóż firmę. Działaj.

Anna S., fotos:geralt/Pixabay