pracownik

Rynek pracy 2018 – podsumowanie

Nowy Rok to kolejne wyzwania i zmiany, również na rynku pracy. Tymczasem Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło podsumowanie 2018 roku.

Jakie zmiany na rynku pracy zaszły w 2018 roku? Ministerstwo ustaliło, że pensje systematycznie rosną, a stopa bezrobocia jest niższa – pracę ma 16,6 mln Polaków. Wprowadzono też nowe przepisy, które usprawnią i ułatwią prowadzenie firmy – wiele spraw urzędowych można załatwić przez Internet, wprowadzono też mały ZUS dla małych firm itd. Wszystko to ma się przyczynić do poprawy sytuacji na rynku pracy.

W porównaniu do 2017 roku wzrosła liczba pracujących Polaków. Na koniec 2017 r. stopa bezrobocia wynosiła 6,6 proc. Obecnie sytuacja na rynku pracy jest jeszcze lepsza. Z danych ministerstwa wynika, że liczba bezrobotnych wynosi około 950 tys. osób, a rok temu było to ok. 1,1 mln osób. Polska odnotowała zatem jeden z najlepszych wyników w całej Unii Europejskiej i poniżej unijnej średniej, tj. 6,7 proc.

Co więcej, cel narodowy określony w Strategii Europa 2020 w zakresie wskaźnika zatrudnienia osób w wieku 20-64 lata został osiągnięty. Wzrosty wynikają też z Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności – w drugim i trzecim kwartale wartość wskaźnika zatrudnienia przekroczyła w tej grupie osób 72 proc.

Wyższa jest także pensja Polaków – według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4966,61 zł (dane z listopada 2018). Również najsłabiej wynagradzani będą zarabiać więcej – w 2017 roku płaca minimalna wynosiła 2 tys. złotych, a w 2019 roku minimalne pensje wyniosą 2250 złotych, a minimalna stawka godzinowa 14,7 złotych.

auth.KKw, fot.StockSnap/Pixabay