portfel

Domowy budżet dla początkujących – porady

Jak zachować kontrolę nad budżetem domowym? Każdy człowiek ma inne doświadczenia i inne wydatki – warto jednak zadbać o domowy budżet wcześniej, aby wiedzieć, na co i ile wydajemy. Wypracowanie dobrych nawyków to często długa praca.

Budżet domowy i mądre oszczędzanie

W finansowe tarapaty może wpaść każdy – nagła utrata pracy lub mniejsza liczba zleceń, pandemia koronawirusa czy niepewna sytuacja na rynku pracy to tylko kilka czynników, które mogą sprawić, że na nowo spojrzymy na swoje comiesięczne wydatki. Jedni walczą z zadłużeniem, inni inwestują lub uczą się, jak mądrze oszczędzać.

Domowy budżet – nie tylko na czas epidemii 

Wiele osób sądzi, że ma finanse pod kontrolą. Jedni gromadzą środki, inni żyją od wypłaty do wypłaty. Jedni sądzą, że skoro nie mają długów, wszystko działa jak należy – a jednak pieniądze przeciekają im przez palce. Jak można skutecznie zarządzać własnymi pieniędzmi? 

Obecnie, z powodu pandemii koronawirusa, wiele osób zastanawia się nad prowadzeniem domowego budżetu i lepszego gospodarowania pieniędzmi. Kryzys związany z epidemią i problemy z gospodarką sprawiają, że zastanawiamy się, jak zarządzać oszczędnościami i w trudnych czasach. To dobry moment, aby wypracować sobie ten nawyk, który wejdzie nam w krew na dłużej. 

Jak prowadzić domowy budżet?

Zarządzanie finansami domowymi zaczyna się od domowego budżetu – wypisz wszystkie swoje wpływy (pensje, pieniądze za zlecenia dodatkowe, 500+, środki np. z wynajmu miejsca garażowego czy mieszkania) oraz wydatki (czynsz, podatki, jedzenie i inne zakupy, opłaty za telefon i Internet, utrzymanie psa itd.). Warto przygotować sobie szablon albo pobrać z Internetu – można ich wiele znaleźć.

Po obliczeniu swoich przychodów i wydatków, zdecyduj, jaką kwotę warto by było odłożyć na tzw. czarną godzinę. Jeśli odłożysz 10-20% przychodów w każdym miesiącu, po kilku miesiącach będziesz mieć kwotę, która pozwoli Ci się utrzymać przez miesiąc bez pracy.

Praktyczne porady

Wiele osób zastanawia się, jak robić zakupy żywności, aby oszczędzać – warto udawać się na zakupy z listą. Jeśli masz oszczędności, warto przechowywać je w banku na koncie oszczędnościowym. Poza tym szukaj oszczędności – możesz ograniczyć wydatki na odzież, smartfony i sprzęt RTV i AGD. Przeanalizuj wszystkie swoje wydatki miesięczne – karta na siłownię, abonament na Netflix czy Spotify, lunche w pracy itd. 

Poza tym warto poszukać dodatkowego źródła dochodu – mogą to być zlecenia po pracy, ale też sprzedaż nieużywanych ubrań i przedmiotów na specjalnych portalach. Warto też rozważyć inwestycje i poważny zakup nieruchomości jako inwestycja, ale o tym warto powiedzieć osobno.

Lena.k, f: stevepb / pixabay