Jak gromadzić oszczędności?

Warto oszczędzać pieniądze nie tylko z powodu obaw wywołanych nagłą niespodziewaną sytuacją – jak pandemia koronawirusa. Jednak rozpoczęcie oszczędzania i zmiana nawyków mogą być trudne – podpowiadamy, jak zacząć gromadzić kapitał na tzw. czarną godzinę, emeryturę lub realizację planów czy marzeń.

Gromadzenie kapitału na tzw. czarną godzinę

Oszczędzanie z pozoru jest trudne, ale warto zacząć rozsądnie zarządzać domowym budżetem jak najwcześniej. Warto prowadzić konto oszczędnościowe i gromadzić na nim środki, które pozwolą Ci się utrzymać przez co najmniej 3 miesiące. To dobry czas na znalezienie nowej pracy.

Zgromadzony kapitał powinien też być wystarczający dla Twojej rodziny. Dodatkowe środki pozwolą też na spłatę zobowiązań kredytowych oraz pokrycie nieprzewidzianych wydatków. Jeśli nie obawiasz się utraty pracy, warto pomyśleć też o emeryturze – sytuacja jest bardzo niepewna i lepiej o to zadbać samodzielnie. Jak jednak zacząć gromadzić oszczędności?

Określ swoje cele

Następnie ustal przedmiot oszczędzania, gdyż znacznie łatwiej gromadzić środki na konkretny cel. Poza tym ułatwia to dobranie najlepszych sposobów i narzędzi finansowych do oszczędzania, a nawet pomnażania gromadzonego kapitału. Jeśli chcesz odłożyć pewną sumę na czarną godzinę, załóż konto oszczędnościowe i gromadź na nim pieniądze. 

Planujesz zakup mieszkania? Warto wpłacić środki na lokatę, aby nie mieć pokusy, by je jednak przeznaczyć na inny cel. Wiele osób planuje też oszczędzać na emeryturę, wtedy warto założyć osobny rachunek. Jeśli cel jest inny – remont, wakacje, zakup auta – również warto gromadzić pieniądze na koncie oszczędnościowym. 

Uporządkuj domowy budżet

Jeśli żyjesz od pierwszego do pierwszego, nie będzie łatwo odłożyć wolne środki. Warto przeprowadzić dokładną analizę codziennych wydatków. Porządki w domowym budżecie to absolutna podstawa. Zacznij od wypisania codziennych wydatków – zbieraj paragony i wliczaj wszystko, również kanapki, lunche, bilety i drobiazgi zakupione na stacji benzynowej. 

Analizując te wydatki, przekonasz się, na co najwięcej wydajesz. Oszczędzając, nie musisz odmawiać sobie przyjemności, ale zrezygnuj z wydatków, które są zbędne. Lunche na mieście są drogie – przygotuj je samodzielnie i zabierz ze sobą do pracy. Unikaj robienia podstawowych zakupów na stacji benzynowej, „przy okazji” tankowania. Nie daj się skusić promocjom, lecz rób zakupy z listą. 

Pomocne narzędzia bankowe

Warto też korzystać z narzędzi bankowych – jak aplikacje, karty płatnicze, opcja NFC, konto oszczędnościowe czy lokaty itd. Możesz ustawić w banku zlecenie stałe, aby co miesiąc określona kwota wpłynęła na Twoje konto oszczędnościowe. 

Kluczem do oszczędzania jest silna wola i systematyczność. Gdy już wyrobisz sobie dobre nawyki, będzie znacznie łatwiej gospodarować własnymi środkami i zgromadzić oszczędności. Często wystarczy ograniczyć zbędne wydatki, których nie kontrolujemy, a zarządzanie domowym budżetem stanie się efektywniejsze.

Lena.k, f: Maklay62 / pixabay