monety

Oszczędzaj, ale z głową!

Oszczędzanie wymaga od nas samozaparcia. Musimy przeanalizować nasze wydatki, przyjrzeć się rachunkom, nauczyć kontrolować stan rachunku, a często zmienić wiele nawyków. Nikt nie mówi, że będzie łatwo, dlatego też oszczędzaj z głową!

Jeśli nagle chcesz oszczędzać, zapewne masz jakiś cel – np. mieszkanie, samochód, wakacje, a może zbliża się data narodzin Twojego dziecka? Wielu z nas nagle uświadamia sobie, że żyje z dnia na dzień, spontanicznie, nie odkładając nic na wszelki wypadek, zdarzenia losowe.

Zwykle pierwsze próby oszczędzania pieniędzy nie przynoszą efektów? Nie zawsze jest to proste – samozaparcie może okazać się niewystarczające. Żyjąc w Polsce, faktycznie przeciętny pracownik nie ma zbyt dużych szans, aby odłożyć cokolwiek sensownego. Przy niskich zarobkach odłożenie jakiejś kwoty graniczy z cudem…

Postępuj tak, aby drastycznie nie obniżać swojego poziomu życia – zrezygnuj najpierw z drobiazgów, np. programów w telewizji, których nie oglądasz, częściej jadaj w domu, rób listę zakupów i staraj się jej trzymać. Takie drobne rzeczy pokażą Ci, że można iść za rozsądkiem i oszczędzać.

Przede wszystkim jednak potrzebujemy samozaparcia i musimy sobie uświadomić, że nie będzie to łatwe zadanie. Z czasem jednak będzie łatwiej. Jest zresztą wiele możliwości ulokowania pieniędzy, np. konta oszczędnościowe, lokaty terminowe, obligacje. To ułatwia oszczędzanie – wpłacasz gotówkę na lokatę i już Cię nie kuszą.

F: PublicDomainPictures / Pixabay